Nasihatler

Ferîdüddin Attâr Hazretlerinden Nasihatler

Ferîdüddin Attâr Hazretlerinden Nasihatler

Ferîdüddin Attâr hazretleri (rahmetullahi aleyh) şöyle buyurmuşlardır: “Bu zamanda adalet göstermek istiyorsan ey oğul, buyruğun altında olanları iyi koru. Verdiği öğüdü kendisi tutan, bunu başkalarına da dinletebilir. Kendi öğütleriyle amel etmeyen kimsenin sözünü başkaları hiç tutmaz.

Ey akıl sahibi! Din kapısında çirkin görülen her ne varsa, onun etrafında dolaşma. İşinin baştan sona doğru gittiğini görmek istersen, kendi isteğine göre hareket etme.”

* * *

“Ey azizim! Dört şey herkes için iyidir, hatırında tutup unutmaman için sana söylüyorum. Birincisi adaletli olman, ikincisi bir aklının olduğunu bilip onu kullanmandır. Üçüncüsü, sabırla gayret ederek Allah Teâlâ’ya yaklaşman ve dördüncüsü herkese layıkınca saygı göstermendir. Bu dört şey bir kimsede mevcut olursa rahata ve kalp huzuruna sebep olur, tümüyle güzel bir hayatı olur.

Ey temiz yaratılışlı kimse! Dört şey de bütün yaratılmışlardan daha çirkindir. Onlardan birincisi, kin dolu hasettir. Bundan sonra ucub beğenmek gelir. Haset dedikleri şey kalpte gizli olan bir düşmanlıktır, ucub dedikleri ise kendini beğenmektir, kibirdir. Üçüncüsü öfkeyi yenememektir, dördüncü haslet cimrilik etmektir.

Ey oğul! Bu huylardan uzak olmaya çalış, çünkü bu işler çirkindir. İçinde olan pisliği terkeyle, altın gibi temiz ol, toprak olmadan (ölmeden) önce toprak gibi alçak gönüllü ol. Hırsı bırak ve kanaati huy edin, sonunda ölüm olduğunu bir düşün. Daima salih kimselerle oturup kalk, elinden geldiğince düşman yüzü görme.”

Ferîdüddin Attâr (rah.)

Ayrıca bakınız:
Ferîdüddin Attâr Hazretlerinin Oğluna Nasihatleri Ferîdüddin Attâr Hazretlerinin Hikmetli Sözleri


Ferîdüddin Attâr Hazretlerinden Nasihatler
Nasihatler
Ferîdüddin Attâr Hazretleri (rahmetullahi aleyh)

Bir Yorum Bırak