Mübarek Gün ve Geceler

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Kurban bayramı, Hanefi mezhebinde vacip, Maliki ve Şafii mezhebinde ise müekked sünnettir. Hanbeli mezhebinde farz-ı kifayedir. Müslümanlar, bayramlarına Allah’ı zikrettikleri namazla başlarlar. Sabah namazından sonra kerahat vakti çıkınca bayram namazını kılarlar. Birbirlerine “Allah, bizi de sizi de bağışlasın” şeklinde dua ederler. Namazdan sonra bayramlaşırlar, birbirlerinin ellerini sıkarlar, gönüllerini alırlar. Bayram gününde büyüklere olan hürmet, küçüklere olan şefkat bir misli daha artar. Yüzlerden tebessüm, gözlerden sevgi pırıltıları yayılır.

Allah Teâlâ’ya Yalnızca Takva Ulaşır

Allahu Teâlâ, yapılan bütün ibadetlerde kalp hassasiyetini, yani takvayı istiyor. Özellikle kurban ibadeti hakkında bu talebini şöyle ifade buyuruyor: “Kurbanlarınızın ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşır. Fakat O’na sadece sizin takvanız ulaşır…” (Hac, 37)

Kurban kesenlerin dikkat edeceği husus budur. Kurban imkânına sahip olmayanların ise üzüleceği bir durum yok. Çünkü Yüce Rabbimiz takvayı bütün kullarından eşit olarak istiyor. Kurban kesenden de kesmeyenden de…

Arefe Günün Fazileti

“Arefe gününe hürmet edin! Arefe, Allahü tealanın kıymet verdiği bir gündür” (Deylemi)

“Duanın faziletlisi, Arefe günü yapılandır” (Beyhâki)

“Arefe günü tutulan oruç, geçmiş ve gelecek yılın günahlarına kefaret olur” (Müslim)

Teşrik Tekbirlerini Unutmayınız!

Kurban Bayramı’nın arefesinde (9 Zilhicce) sabah namazından başlayarak bayramın 4. günü ikindi namazına kadar (13 Zilhicce) farz namazlardan sonra “Allâhû ekber Allâhû ekber lâ ilâhe illallâhû vallâhû ekber Allâhû ekber ve lillâhi’l-hamd” cümlesini söylemeye “teşrik tekbiri” denilmektedir.

Kurban Bayramımız mübarek olsun.


Kurban Bayramı

Mübarek Gün ve Geceler

Bir Yorum Bırak