Dua

Hz. Ömer’in Duası

Hz. Ömer`in Duası

Hz. Ömer’in Duası

Hz. Ömer (radıyallahu anh) bir hutbesinde şöyle demiştir: “Dikkat edin! Şimdi ben dua edeceğim, sizler âmin deyin: Allah’ım! Ben katı kalpli bir kimseyim; beni hakka uygunluk ve senin rızan ile ahiret yurdunu arayan bir kimse olarak, sana itaat edenlere karşı yumuşak kalpli eyle. Düşmanlarına, fesat ve nifak ehli olanlara karşı da bana, zulme sapmayacağım ve kendilerine düşmanlık gütmeyeceğim şekilde katılık ve şiddet ver.

Allah’ım! Ben cimriyim; bana maruf veçhile harcama yapacağım, israf etmeyeceğim, saçıp savurmayacağım, riya ve gösterişe düşmeyeceğim şekilde cömertlik ver ve beni bu şekilde senin rızanı ve ahiret yurdunu kazanmayı hedef edinen bir kimse eyle.

Allah’ım! Ben gafleti ve nisyanı (unutması) çok biriyim. Bana her hal ve durumda seni zikretmeyi ve her zaman ölümü hatırlamayı ilham eyle.

Allah’ım! Senin ve dostlarının dostluğunu, senin velayetini ve yardımını üzerimden eksik etme; senin düşmanlarına düşmanlık göstermemi nasip eyle ve bu suretle beni her türlü âfetten muhafaza buyur. Ruhumu ebrar ile birlikte al, beni şakîler zümresiyle birlikte haşreyleme.”


Hz. Ömer’in Duası
Dua
Hz. Ömer (r.a)

Bir Yorum Bırak