Dini Bilgiler

Mekke’de Bulunma Âdabı

Mekke’de Bulunma Âdabı
Mekke’de Bulunma Âdabı

Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: “İnkâr edenler, Allah’ın yolundan ve -yerli, taşralı- bütün insanlara eşit (kıble veya mâbed) kıldığımız Mescid-i Harâm’dan (insanları) alıkoymaya kalkanlar (şunu bilmeliler ki) kim orada (böyle) zulüm ile haktan sapmak isterse ona acı azaptan tattırırız” (Hac 22/25).

Bu âyet-i kerimedeki tehditten dolayı sahâbe-i kirâm Harem-i şerif (Mekke) sakinlerine karşı çok dikkatli ve itinalı davranır, orada bir günah işlemekten son derece kaçınırlardı. Abdullah b. Amr b. Âs (radıyallahu anh) şöyle derdi: “Orada (Mekke) işlenen bir hata ve günah (onun dışında işlenenden) daha büyüktür.

Ömer b. Hattâb’ın da (radıyallahu anh) şöyle dediği rivayet edilir: “Benim için Mekke dışında yetmiş hata işlemek, Mekke’de bir tek hata işlemekten daha hafiftir.

Mekke’de işlenen iyilikler katlandığı gibi orada işlenen kötülükler de katlanır. Bu nedenle iyiliklerin de kötülüklerin de yetmiş kat büyüdüğü bildirilen Mekke’de çok itinalı hareket etmek gerekir. Günaha gidecek söz ve davranışlardan dikkatle uzak durulmalıdır.


Mekke’de Bulunma Âdabı

Dini Bilgiler
Hac, Umre

Bir Yorum Bırak