Nasihatler

Hz. Ebû Bekir’den Nasihatler

Hz. Ebû Bekir’den Nasihatler

Hz. Ebû Bekir (radıyallahû anh) buyuruyor ki: “Fakirlik ve zaruret içinde olduğunuz zamanlar Allah’tan korkmanızı, O’nu layık olduğu şekilde övmenizi ve O’ndan af dilemenizi tavsiye ederim. Çünkü O, çok affedicidir.

Biliniz ki sizler aziz ve celil olan Allah’a karşı samimi olduğunuz müddetçe Rabb’inize itaat etmiş ve hakkınızı korumuş olursunuz. Öyleyse içinde bulunduğunuz günlerdeki vazifelerinizi yapınız. Boş zamanlarınızda nafile ibadetleri ihmal etmeyin. Fakirlik ve ihtiyaç anınızda da vazifelerinizi ayne ifa ediniz.”

Ümit ve Korkuyla

Hz. Ebû Bekir (r.a) buyuruyor ki: “Size Allah’tan korkmanızı, O’nu layık olduğu şekilde övmenizi ve Allah’a çok yalvarmanızı tavsiye ederim. Çünkü Cenâb-ı Allah, Zekeriyya aleyhisselâmı ve ailesini bu yüzden şöyle övmüştür:

Gerçekten onlar, iyi işlerde yarışırırlar, korkarak, umarak bize yalvarırlar ve gönülden bize saygı duyarlardı.‘ (Enbiyâ Sûresi, 90. âyet meâli).

Sonra, Allah’ın kulları biliniz ki Allah Teâlâ kendi haklarına karşılık sizin canlarınızı rehin almış ve bunun için de sizden söz almıştır. Allah, ebedi olana karşılık sizden az ve fani olanı satın almıştır.


Ayrıca bakınız:

Hz. Ebû Bekir’den Hikmetli Sözler

Hz. Ebû Bekir’den Nasihatler
Nasihatler
Hz. Ebû Bekir (radıyallahu anh)
Kaynak: Hilvetü’l-Evliyâ

Bir Yorum Bırak