Mektuplar

İbrahim Hakkı Hazretlerinin Hanımına Mektubu

İbrahim Hakkı Hazretlerinin Hanımına Mektubu

İbrahim Hakkı Hazretlerinin Hanımına Mektubu

İbrahim Hakkı hazretleri İstanbul’da iken, Erzurum’daki hanımına yazdığı mektup ibret verici mektubu:

İzzetli, hürmetli, muhabbetli, hakikatli, hatırlı, gönüllü, hizmetli, sabırlı, ma’rifetli, akıllı, gayretli, şefkatli, güzel yüzlü, şirin sözlü, melek huylu, çelebi kollu, nazik elli, ince belli, şirin yıldızlı, oğlumun annesi, gönlümün canânesi, inci danesi, hatunum ve kadınım Züleyha Hanım huzuruna: Candan selâmlar ve gönülden dualar edip ol mülayim hatırın kat kat sual ederiz; Allah’ın birliğine emanet veririz. Benim küçük kadınım, benim âşık paşam, benim gözüm, benim sırdaşım, benim dervişim, benim emektârım, ne keyiftesin, ne haldesin, ne demdesin, neylersin, nişlersin, iyi misin, hoş musun?

Allah, mu’inin olsun. Hak Teâlâ canına sağlık, gönlüne hoşluk versin. Rabbim seni bana bağışlasın; bir dahi dünya gözüyle görüşmek müyesser eylesin, âmin. Aceb cihanda senin gibi var mıdır? Hiç fikrimden gitmezsin, böylece ayan gönlümde durursun. Benim nazik âşıkım, senin için her yerde dualar ediyorum. İnşaallah tez vakitte avdet edeyim, seninle diz dize verelim de güzel dualar ve kitaplar okuyalım.

Bir küçük kız gördüm hemen sana benzettim, selam-sabah ettim, sesi dahi sana benzerdi. Senin hatırın için sokak ortasında yarenlik edip ahvalini sordum. Bir ihtiyar annesi varmış hasta, ona ekmek götürürmüş. On akçe para verip sevabını sana bağışladım. Allahü teâlâ senden razı olsun, zira ben senden yer gök dolusu razıyım. Allah Şeyh Osman’ı (oğulları) bize bağışlasın, âmin ya Erhamürrahimîn, dahi ben kimsenin fikrinde ve hayalinde değilim. Bu muhabbetnamem boş gelmesin deyû bir bürüncük gömlek irsal olundu, şimdilik ma’zur olsun. İnşallah va’demiz tamamında Padişah efendimizden destur alırız ve gelip size kavuşuruz. Sizinle ol kadar çok sözlerim vardır ki bir ay yazsam tükenmez…

Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri (k.s)


İbrahim Hakkı Hazretlerinin Hanımına Mektubu
Mektuplar
Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri (k.s)

Bir Yorum Bırak