Kıssa

Seni Benden Kim Kurtaracak?

Seni Benden Kim Kurtaracak

Seni Benden Kim Kurtaracak?

Medine’ye saldırmaya hazırlanan bir grup müşrik askerine karşı çıkılan seferde, bir ara Resûl-i Ekrem (sallallahu aleyhi vesellem) ashabından biraz uzaklaştı. O an yağan bir yağmurla da elbiseleri ıslandı. Kuruması için üst elbisesini çıkarıp bir ağacın dalına astı ve ağacın altına uzandı.

Müşrikler dağ başından onun neler yaptığını görmekteydiler. Bu fırsatı değerlendirmek istediler. Dü‘sûr b. Hâris adındaki komutanları keskin bir kılıç seçip sessizce dağdan indi. Peygamber Efendimiz’in yanına varıp kılıcını çekti ve şöyle dedi: “Yâ Muhammed, bugün seni benden kim kurtaracak?Resûlullah (sallallahu aleyhi vesellem) doğruldu ve, “Allah beni senden kurtaracak” diye cevap verdi.

Cebrâil (aleyhisselâm) o anda Dü‘sûr’un göğsüne vurup onu ve kılıcını yere düşürdü. Allah Resûlü kılıcı alıp Dü‘sûr’un başına dikildi. “Şimdi seni benim elimden kim kurtaracak?” dedi. Dü‘sûr, Resûlullah Efendimiz’in peygamber olduğunu anladı. “Kimse kurtaramaz” dedi ve müslüman oldu. Sonra askerlerinin yanına dönüp olanları anlattı. Onları ve kablesini İslâm’a davet etti.

Bir Yorum Bırak